Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, предупреди дека сите војници кои пукаат во близина на нуклеарната постројка Запорожје ќе бидат мета на безбедносните служби.

Во својот говор доцна синоќа, тој рече дека војниците кои пукаат од или кон нуклеарно оружје ќе бидат „специјална мета“ за Украина, пренесе Би-Би-Си.

Тој понатаму ја обвини Москва дека ја користи електраната како база и како „нуклеарна уцена“.

Русите ја зазедоа фабриката по тешките борби во март, но со неа сè уште управуваат украински техничари.

Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа и се наоѓа на стратешки важна локација.

Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за артилериски напад врз нуклеарната централа претходно оваа недела.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO