Тројца локални очевидци изјавија за Ројтерс дека слушнале силни експлозии и виделе црн чад како се издига од правец на руската воена база во градот Новофедоривка, на анектираниот полуостров Крим.

Облак чад може да се забележи на видеата наводно од местото на настанот, некои од нив објавени на социјалните мрежи, а кои се снимени од околните туристички плажи. Ројтерс јавува дека снимката не може веднаш да се провери.

За само една минута, околу 15.30 часот (околу 12.30 часот по локално време) се слушнале најмалку 12 експлозии со различен интензитет, изјавија двајца очевидци. Три беа особено гласни, предизвикувајќи искри и чад.

Околу 30 минути подоцна, уште една експлозија, која очевидци ја опишаа како најгласна од сите, предизвика уште два облаци чад и прашина. Сирените се огласија во блискиот град Саки.

Рускиот гувернер на Крим, Сергеј Аксјонов, во објава на својот канал Телеграм рече дека отишол во областа и дека „се расчистуваат околностите“.

Советникот на Аксјонов потврди дека имало експлозии, но одби да ја коментира можната причина, пренесоа руските новински агенции, пренесува Ројтерс.

Беа ангажирани службите за итни случаи, јави новинската агенција ТАСС, цитирајќи го регионалното министерство за здравство.

Локалните жители пријавија застој на патиштата што водат подалеку од брегот.

Русија со децении го изнајмуваше од Киев пристаништето Севастопол, домот на нејзината Црноморска флота, но во 2014 година го анектираше целиот полуостров Украина, потег што не го признаваат повеќето други земји, наведува Ројтерс.

Крим досега беше поштеден од интензивните бомбардирања и артилериски битки што се случија во други области на источна и јужна Украина од 24 февруари, кога претседателот Владимир Путин им нареди на руските вооружени сили да влезат во Украина – вклучително и некои делови базирани на полуостровот.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO