Кина денеска лансираше 11 балистички ракети Донгфенг во водите во близина на северниот, јужниот и источниот брег на Тајван, соопшти тајванското министерство за одбрана.

Лансирањето беше организирано во неколку бранови, почнувајќи малку пред 14 часот по локално време и траеја околу два часа.

Тајванското Министерство за надворешни работи соопшти дека потегот на Кина ја загрозува националната безбедност на островот и ги ескалира тензиите во областа.

„Нерационалното однесување на Кина ќе го промени статус квото и ќе го поткопа регионалниот мир и стабилност“, соопшти Министерството.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO