Македонија почна преговори за членство во Европската унија, при што нашиот македонски јазик, идентитет, традиција, култура стануваат дел од големото европско семејство, порачаа утрово од СДСМ.

-По 17 години чекање, отвораме ново поглавје за иднината на сите граѓани за забрзан развој, напредок и стабилност, отворивме нова страна на европски развој, можности и просперитет, додаваат од партијата.

Со почетокот на преговорите, велат од СДСМ, обезбедивме зачувување и зацврстување на македонскиот идентитет, култура, и посебност, македонскиот јазик ќе стане еден од службените јазици на ЕУ.

-Имаме за што да се радуваме и да се гордееме. Остваруваме уште една стратешка цел, стои во партиското соопштение на СДСМ.

Може да jа лаjкнете ФБ страницата на ТАТКОВИНА тука


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO