Фото: Ројтерс

На Волстрит, берзанските индекси паднаа четврти ден по ред во четвртокот, бидејќи инвеститорите стравуваат од агресивно зголемување на каматните стапки на ФЕД и бидејќи две големи банки објавија послаба заработка од очекуваното.

Dow Jones загуби 142 поени, или 0,46 отсто, на 30.630 поени, а S&P 500 загуби 0,30 отсто, на 3.790 поени. Индексот Nasdaq зајакна, пак, за 0,03 отсто, на 11.251 поен.

Индексите беа длабоко во „црвено“ за време на тргувањето, бидејќи инвеститорите се уште се под впечаток на податоците дека инфлацијата во САД достигна 9,1 отсто во јуни, што е ново највисоко ниво во повеќе од 40 години.

Поради оваа причина, се очекува дека американската централна банка ќе ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени во јули, втор месец по ред.

Некои дури шпекулираат дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен. Поради ова, економскиот раст забавува, а единственото прашање е дали ФЕД ќе успее „меко“ да ја придвижи економијата или да ја турне во рецесија.

– Ќе има рецесија, но блага. Клучна компонента останува силниот пазар на труд. Со висока вработеност, рецесијата не е толку непосредна закана, вели Оливер Пурше, потпретседател на Wealthspire Advisors.

Инвеститорите вчера беа разочарани и од послабите од очекуваните квартални деловни резултати на двете големи банки, JPMorgan Chase и Morgan Stanley. И двајцата пријавија пад на профитот и предупредија на забавување на економскиот раст.

Како резултат на тоа, цената на акцијата на JPMorgan Chase падна за 3,5 отсто, на Morgan Stanley за 0,4 отсто, а индексот на банкарскиот сектор S&P загуби 2,4 отсто. Сепак, добивките на технолошките акции ги компензираа загубите во индексот S&P 500 пред крајот на тргувањето, додека Nasdaq дури и ѕиркаше на позитивна територија.

Во наредните денови фокусот на инвеститорите ќе биде ставен на кварталните резултати од работењето на компаниите. Почетокот на сезоната на објавување резултати не импресионираше, па оттука и пониската оценка.

Во анкетата на Ројтерс, аналитичарите сега проценуваат дека компаниите од индексот S&P 500 во вториот квартал оствариле зголемување на заработката од 5,1 отсто во споредба со истиот период минатата година, додека во средината на неделата очекувале зголемување од 5,7 отсто.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 1,63 отсто, на 7.039 поени, додека франкфуртски DAKS се лизна за 1,86 отсто, на 12.519 поени, а париски CAC 1,41 отсто, на 5.915 поени.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO