Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен денеска информирала дека разговарала со премиерот Димитар Ковачевски.

-Имав добар телефонски разговори со премиерот Ковачевски. Ги поздравувам вестите дека Северна Македонија и Бугарија се блиску до договор кој ги зема предвид интересите и грижите. Европската комисија е спремна да го почне процесот на скрининг со Македонија и Албанија на нивниот европски пат, објави Фон дер Лајен на Твитер.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO