Комисијата за надворешни работи во Народното собрание на Бугарија го одобри проектот на „Демократска Бугарија“, поднесен од Христо Иванов, за одобрување на преговарачката рамка на Северна Македонија со ЕУ.

Комисијата ги отфрли предлозите на ГЕРБ и ДПС, неколку минути откако пратениците не постигнаа едногласност за изработка на заеднички текст и покрај предлозите на подносителите, што доведе до пауза од 30 минути.

Екатерина Захариева (ГЕРБ) и ДПС ја обвинија „Продолжуваме со промената“ дека одбива да прифати таква идеја. „Тоа ќе отидеше во бугарскиот парламент“, рече Станислав Анастасов (ДПС), кој го поднесе предлогот на неговата партија. Кирил Петков продолжува да го блокира пристапниот процес“, изјави Анастасов по средбата.

Тоа значи дека нацртот поднесен од Христо Иванов – кој претрпе мали корекции во текот на дискусиите – треба да се гласа во пленарна сала.

Гласањето ќе се совпадне со вториот ден од Европскиот совет, на кој се очекуваше Софија да излезе со став за преговарачката рамка со Северна Македонија. Премиерот Кирил Петков од Брисел објасни дека таков чекор би бил можен само со одлука на Народното собрание, на кое минатата недела ја префрли одговорноста за оваа тема.

 

 

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO