Словенечката влада одлучила да и донира на Украина 35 оклопни амфибиски возила „BVP M80A“ произведени во поранешна Југославија. Словенија потпиша договор со САД за да добие средства од нивната влада за набавка на опрема за словенечката армија како компензација за испраќање на оваа помош, пренесуваат словенечките медиуми.

Возилата веќе со железница се упатени кон Полска и Украина.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO