Од совеста на овие 6 луѓе зависи дали владата ќе биде поддржана. Да видиме што ќе се случи во гласањето, па има време да се реагира. Законодавната програма е направена без работа во сабота и недела, ако треба ќе работиме дополнително, изјави министерот за финансии Асен Василев од Продолжуваме со промената на Кирил Петков во пресрет на почетокот на дебатата и гласањето за недоверба на владата.

На настанот се поканети да учествуваат претседателот Румен Радев и премиерот Кирил Петков, кои нема да присуствуваат. Форумот е организиран од Делфичкиот економски форум и Центарот за либерални стратегии.

Бугарското собрание денеска одржува вонредна седница на која единствена точка на дневен ред ќе биде расправата за гласање недоверба на владата на премиерот Кирил Петков.

Во бугарското собрание се расправа за гласање недоверба на владата по шест месеци откако партијата на Петков „Продолжуваме со промената“ победи на изборите и формираше влада заедно со БСП, „Демократска Бугарија“ и „Има таков народ“.

Иницијативата ја поденесе ГЕРБ поради неуспех во финансиската и економската политика на земјата.

Собраниската математика досега укажува на успехот на опозицискиот блок, со гласовите на партиите, кои ја напуштија коалицијата и рекоа дека ќе гласаат против владата на Кирил Петков.

Во собранието во моментов има 125 гласа за недоверба, што е доволно за пад на владата.

Доколку гласањето успее, ќе се направи нов обид Петков да формира влада.

Доколку не се формира влада, ГЕРБ ќе го добие вториот мандат, а во случај на неуспех од нивна страна, претседателот ќе го предаде третиот мандат на политичка сила по негов избор во националното собрание.

Во случај кога со овие процедури не успеат да формираат влада, шефот на државата го распушта парламентот и одредува датум за предвремени избори. Решавачки ден е утре кога ќе се гласа.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO