Турција ја блокираше првичната одлука на НАТО да ги процесира барањата на Финска и Шведска за пристапување во воената алијанса, доведувајќи го во прашање брзиот пристап на двете скандинавски земји, објави Фајненшл тајмс.

Амбасадорите на НАТО се состанаа во средата за да ги отворат разговорите за пристап на истиот ден кога Финска и Шведска ги поднесоа своите апликации, но противењето на Анкара го прекина гласањето, според „ФТ“, цитирајќи лице со директни информации за ова прашање.

Одложувањето предизвикува сомнеж дека НАТО ќе може да ја одобри првата фаза од барањата на Финска и Шведска во рок од една или две недели, како што рече генералниот секретар Јенс Столтенберг. Тоа, исто така, ја поставува основата за неколкудневна интензивна дипломатија меѓу САД, Турција, Финска и Шведска по ова прашање.

Турски функционер потврди дека Анкара го забавила процесот, но инсистираше на тоа дека Турција не ја исклучува можноста за приклучување кон Шведска и Финска.

– Не велиме дека не можат да бидат членки на НАТО. Само треба да бидеме на иста бранова должина, на иста страна, во врска со заканата со која се соочуваме – рече функционерот.

Сите 30 постоечки членки на НАТО мора да ги ратификуваат апликациите на Финска и Шведска, но тој процес започнува дури кога одбранбената алијанса ќе издаде протокол за пристап и официјално ќе ги покани двете земји да се приклучат.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган утрово изјави дека очекува сојузниците од НАТО да ја разберат „безбедносната чувствителност“ на Турција.

Турција ги обвинува двете скандинавски нации дека криеле членови на Курдистанската работничка партија (ПКК), група која ја смета за терористичка организација, и следбеници на Фетула Ѓулен, кого Анкара го обвинува за заговор за обид за државен удар во 2016 година.

Според официјалната турска новинска агенција, и Финска и Шведска одбиле десетици барања за екстрадиција на курдските милитанти кои Турција ги опишува како терористи.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO