Собор на СПЦ денеска одобри канонско единство на СПЦ со македонската православна црква односно со Охридската Архиепископија, дознава српски Блиц.

Тоа според написот значи дека е решен спорот од 1967-ма година кога МПЦ прогласи автокефалност од Српската Црква.

На решавањето на спорот се работело во тајност подолго врема на преговори меѓу двете цркви во Ниш. Претходно беа обновени разговорите меѓу поглаварите на двете цркви, српскиот патријарх Порфирие и Архиепископот г.г. Стефан.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO