Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Шведска и Финска мора да престанат „да ги поддржуваат терористите во нивните земји“, да дадат јасни безбедносни гаранции и да ја укинат забраната за извоз на Турција додека бараат членство во НАТО.

Зборувајќи за турските новинари по состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин, тој рече дека Турција никому не се заканува, но ја истакна поддршката на Шведска за курдската милитантна група Курдистанска работничка партија (ПКК), пренесе Ројтерс.

Во Турција ПКК е прогласена за терористичка организација.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO