Генералштабот на вооружените сили на Украина тврди дека Русија загубила 26.000 војници и 1.170 тенкови од почетокот на конфликтот со Украина.

Се наведува дека Русија изгубила и 2.808 оклопни борбени возила и 519 артилериски системи, 87 системи за противвоздушна одбрана, 199 авиони, 158 хеликоптери, 94 крстосувачки ракети и 12 бродови, пренесува „Украинска правда“.

Русија загуби и повеќе од 2.000 оклопни борбени возила, 519 артилериски системи, 199 авиони и 158 хеликоптери.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO