Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека американскиот сенатор Крис Марфи во својот авторски текст точно ги пренел зборовите на Вучиќ „јави ми се за 60 дена“, и проверете дали го направив тоа што ви реков дека ќе го направам“, но тоа не се однесуваше на воведување санкции кон Русија.

Одговарајќи на новинарски прашања по воената емисија „Штит 2022“ во Батајница, Вучиќ истакна дека тој дел од разговорот „се однесувал на конкретен проект“, но не сакал да каже за каков проект станува збор.

„Сметам дека ќе бидеме најзапаметени ако воведам санкции кон Русија, бидејќи сите оние што ги поддржувавте, вие и вашиот сопственик, го сакате тоа“, изјави Вучиќ на новинарот на телевизијата Н1 и рече дека неговите прашања немаат смисла.

Кога станува збор за мините произведени во Србија кои се забележани на украинското бојно поле, Вучиќ рече дека мините биле испорачани порано, додека немало војна.

„Дали сакате да ни забраните да произведуваме мини и оружје, тоа не е производство на балетски чевли, тоа е оружје, не разбирам што сакате од нас, што ни пренесувате, дали сме единствена држава тоа никого не вооружува, што е значењето на ова прашање“, им рече претседателот на новинарите.

Вучиќ изјави дека тој како претседател во следните пет години ќе носи одлуки во интерес на Србија.

„Навистина ми е гајле за Американците, навистина ми е гајле за Русите и Европејците, дури и да останам сам во светот, ќе работам само за доброто на мојата земја“, рече Вучиќ.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO