Лацио ја совлада Џенова со 4-1 како гостин во натпревар од 32. коло на Серија А. Големиот херој за римјаните повторно беше нивниот лидер Чиро Имобиле, кој постигна хет трик и се одлепи со два гола пред Душан Влаховиќ во битката за голгетерската награда.

Адам Марушиќ со гол во 31. минута ги доведе „орлите“ од Рим во водство. Црногорскиот бек ја испрати топката во вратата на Салваторе Сиригу по одличен индивидуален продор и прецизен удар со десната нога. Имобиле го удвои резултатот во првата минута од додаденото време во првото полувреме со прецизен удар во долниот десен агол на Сиригу по додавањето од Мануел Ладзари од десната страна.

Во 63. минута Имобиле беше точен – 0:3. Тој беше изведен во многу добра позиција и на почетокот не успеа да го надмине отпорот на Сиригу, но потоа направи додавање со глава. Домаќините пет минути подоцна вратија гол, кој всушност беше автогол на Патрик, но во 76. минута Имобиле конечно ги откажа „грифините“ од Џенова со својот трет гол на натпреварот. Напаѓачот ја искористи неубедливата одбрана на Џенова и со удар од непосредна близина, иако не од најдобар агол, ја упати топката во голот.

Лацио собра 55 бодови на петтото место и е со еден бод повеќе од Рома. Џенова е на 19. место со 22 бода и е се поблиску до испаѓање во Серија Б.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO