Поранешниот премиер на Украина Арсениј Јацењук го советуваше претседателот Владимир Зеленски да не разговара со рускиот лидер Владимир Путин.

ʺНе го критикувам господинот Зеленски, но би го советувал да не води никакви независни преговори со Путин. Тој може да разговара со Путин само со нашите најдобри сојузници – САД и ЕУ. „Ако Владимир Зеленски самостојно започне преговори со Владимир Путин, тој ќе го изеде за доручек“, изјави политичарот во програмата на Јутјуб каналот „Отворена Украина“.

Тој ги нарече бесмислици разговорите за безбедносните гаранции со Москва. Според него, Кремљ треба да биде подложен на најстроги санкции, а офанзивното оружје да и биде доставено на Украина.

Неодамна, властите во Киев и Западот постојано ја обвинуваат Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина.

Москва постојано ги отфрла овие обвинувања, нагласувајќи дека нивната цел е НАТО да префрли војници и воена опрема на границата со Русија.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO