Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во порака до неговиот казахстански колега Касим Жомарт Токаев посочи дека целта на екстремистите во Казахстан била да предизвикаат хаос.

ʺОчигледна е субверзивната цел на екстремистите, да се дестабилизира мултинационалниот Казахстан, да се предизвика хаос и братоубиствена војна во земјата со цел да се изврши државен удар и да се промени политичкиот курсʺ, рече Лукашенко.

Тој додаде дека Белорусија веќе се соочила со сличен предизвик и затоа ја разбираат сериозноста на моменталната ситуација.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO