Фото: Роjтерс

Руската амбасада во Софија објави информација за тоа што се случува во Казахстан, во која однесувањето на американскиот државен секретар Ентони Блинкен го дефинира како „вулгарно“.

ʺДенес, американскиот државен секретар Ентони Блинкен се пошегува за трагичните настани во Казахстан на негов типичен вулгарен начин. Апсолутно легитимен одговор на ОДКБ на барањето на Казахстан за безбедносна помош (за што, патем, веќе е известен Советот за безбедност на ОН).

Државниот секретар го коментираше следново: „Една лекција од поновата историја е дека кога Русите влегуваат во вашиот дом, понекогаш е многу тешко да ги натерате да си заминат“.

ʺАко Ентони Блинкен толку многу ги сака часовите по историја, размислете за ова: Кога Американците ќе влезат во вашиот дом, понекогаш е многу тешко да останете живи без да бидете ограбени или силувани. На ова не учи не само поновата историја, туку и сите 300 години американска државност. За ова многу ќе кажат Индијанците од северноамериканскиот континент, Корејците, Виетнамците, Ирачаните, Панамците, Југословените, Либијците, Сиријците и многу други несреќници, кои не успеале да ги избегнат „овие непоканети гости“ дома“, вели руската амбасада во Софија, повикувајќи се на руското Министерство за надворешни работи.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO