
Опис: Писмо од Тодор Александров до цар Фердинанд I за тешкотиите во прехранувањето на населението и војската, растечкиот лош однос на Германците кон бугарската армија и предлози за отстранување на слабостите. 25 февруари 1917 година
„…Несъгласията между Глав. Квартира и Правителството даде повод и на нашите, инак доблестни съюзници, германците да изменят поведението си спремо България. Докато в началото те оценяваха добре пренесените в полза на съюза услуги от българската намеса във войната и беха много внимателни спремо нас, българите, след като узнаха нашите вътрешни недъзи и слабости, почнаха да се отнасят недобре спремо нас. Те се стремат да намаляват нашето значение, умаловажават нашите заслуги, постепенно отнемат командуването на нашите войски от ръцете на нашата глав. квартира, почват да се месат във вътрешните ни работи и е опасно, че в края нема да защитат достатъчно енергично нашите законни права над придобитите със силата на оръжието и по договори – стари и новопоробени български земи. Това се дължи до голема степен на обстоятелството, че Правителството и Глав. Квартира, в борбата си едни срещу други, в известни случаи напоследък почнаха да прибегват до съдействието на германците…
В много случаи на неблагоприятни политически затруднения на вредни икономически обвръзвания и на вътрешно отслабване, навременната намеса на Ваше Величество по подобни важни въпроси е спасявала България. И сега погледите на българския народ са обърнати към Ваше Величество за отстраняване злините, които угрозяват Отечеството…
…Мислим,че е необходно да се реагира срещу малките своеволия и посегателства вършени от германци и турци, за да не се разширяват и земат опасни размери и въобще да се направи сичко възможно, за благополучното завършване великото народно дело – обединението на българското племе под скиптъра на Ваше Величество. “
Извор: Скенирано од оригинален примерок
Автор: Тодор Александров (1881-1924) е легендарен бугарски револуционер, долгогодишен лидер и една од иконите на македонското револуционерно движење.
За повеќе информации за Тодор Александров ТУКА
За да го прочитате писмото кликнете ТУКА
Извор: Библиотека Струмски
