Најдобриот бугарски тенисер Григор Димитров продолжува со својата величествена игра на Мастерс 1000 турнирот во Индијан Велс.

Во натпревар од четвртфиналето, Григор го покажа својот борбен дух и направи пресврт по изгубениот прв сет против светскиот №12, Полјакот Хуберт Хуркач, за да се поздрави со конечната победа, која дојде по 3: 6 6: 4 7: 6 ( 2).

Димитров постигна 74 проценти од првиот сервис и освои 71 процент од поените на своја игра. Тој направи и дозволи три пробиви. 30-годишниот Бугарин не постигна ас, наспроти 14 од Полјакот, но запиша четири двојни грешки.

Оваа победа беше број 100 за Гришо на турнири во серијата Мастерс 1000, која му обезбеди билет за полуфиналето на турнирот, каде ќе се соочи со Британецот Камерон Нори.

Нори лесно го помина Диего Шварцман, победувајќи го со 6: 0, 6: 2.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO