Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека тој не очекува нов силен бран од Ковид-19 есенва.

ʺТешко е да се кажа, но сметам дека силен бран не би требало да има очигледно е дека вакцинацијата е зголемена.И доколку се заразат вакцинираните лица тие ќе бидат со лесна клиничка слика.Не очекуваме висок бран и притисок кон болниците, но сме подготвени, има слободни капацитети, доволна количина на тестовиʺ, додаде тој.

Тој рече дека се намалува бројот на новодијагностицирани случаи, па оттаму не се чекаат термини за терстирање.

ʺИмаме по 300-350 новодијагностицирани случаи и може да се тестираат во центрите за јавно здравје било когаʺ, рече Филипче.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO