Фото: Роjтерс

За прв пат во историјата, Тунис ќе има жена премиер. Најла Буден Ромдан беше натоварена од претседателот Каис Саид да формира влада откако во јули шефот на државата го отстрани премиерот Хишам Машиши по демонстрации во голем број големи градови, на кои учесниците повикаа на распуштање на парламентот, промена на политичкиот режим и гонење на одговорните за влошување на епидемијата.и социо-економската состојба во републиката.

Партијата ʺАн-Нахдаʺ, чиј лидер Рашид Гануши е претседател на парламентот на Тунис, ги оцени одлуките на претседателот како неуставни.

Според телевизискиот канал Al Arabiya, членовите на кабинетот предводен од премиерката Нејла Буден Ромдан положиле свечена заклетва пред шефот на државата. Усман Геранди ја задржал функцијата министер за надворешни работи на Тунис.

Најла Ромдан (63) е професор по геологија и предава во Националното инженерско училиште во Тунис и на Универзитетот ʺАл-Манарʺ. Таа беше министерка за образование во 2011 година.

Таа е првата жена премиер не само на Тунис, туку воопшто во арапскиот свет.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO