Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ги повика сите политички партии во парламентот да ги претстават своите проекти за нов устав.

ʺНовиот устав, кој, доколку биде усвоен со консензус од нашиот парламент, ако е можно, ќе биде најдобриот подарок што можеме да и го дадеме на нашата нација во 2023 година [по повод стогодишнината од републиката]“, кажа тој на отворањето. на новата законодавна седница на парламентот.

Ердоган изрази надеж дека политичките партии во парламентот наскоро ќе ги претстават своите проекти, соопшти Анадолската агенција.

ʺНие ја започнавме иницијативата [за нов устав] и го подготвуваме нашиот предлог“, кажа тој.

Сегашниот турски устав е подготвен по воениот удар во 1980 година, а Ердоган се залага за нов устав под граѓанска власт.

Претходно оваа година, турскиот претседател ги повика сите политички партии да бидат дел од процесот, повик поддржан од Партијата за националистичко делување (МНР), коалиционен партнер на Партијата за правда и развој (АК) во Народната алијанса.

Ердоган неодамна изјави дека неговата партија планира да го објави својот проект за нов граѓански устав на почетокот на 2022 година.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO