Во својот говор на отворањето на 46. Народно собрание на Бугарија, лидерот на „Демократска Бугарија” Христо Иванов, рече дека мора да се најде решение со Република Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.

Според Иванов, Бугарија мора да покаже цврстина, но и храброст и да најде решение за проблемот со Република Северна Македонија во новиот парламент. Вистината, според Иванов, треба да се одбрани, но исто така и треба да се најде начин заедно да станеме членови на европското семејство, бидејќи, како што нагласи тој, тоа е  е бугарскиот национален стратешки интерес.

Во својот говор пред новото Народно собрание, Иванов, исто така, истакна дека нивните приоритети ќе бидат справување со новиот четврти бран Ковид-19 и борбата против корупцијата.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO