Кинеските вкацини стигнуваат во недела со два авиони по 250 илјади дози во 14 и 16 часот, веќе е направен план за складирање на две места, информираше утрово министерот за здравство Венко Филипче.

Тоја кажа дека кинеските вакцини ќе бидат пуштени на почетокот од идната недела.

ʺВерувам дека во понеделник и вторник ќе бидат пуштени во употреба. Утре стигнуваат 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот“, вели Филипче.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO