Фото: Роjтерс

Притворениот белоруски новинар Роман Протасевич се појави пред репортери во Минск, соопшти Ројтерс. Тој учествува на прес-конференција на локалните власти за присилното слетување во Минск од патничкиот авион на Ryanair,со кој патуваше Протасевич.

ʺНе сум под притисок да соработувам со властите и подготвен сум да преземам одговорност за престапите, кои сум ги извршил“, изјави Протасевич.

ʺНе предавам никого, а и помагам на мојата земја“, додаде тој.

Новинарот изјаву уште, дека го уважува белорускиот лидер Лукашенко, но не е негов приврзаник.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO