Поради намалување на бројот на нови случаи на Ковид-19, С. Македонија и другите земји од Западен Балкан од вчера се тргнати од германската „црвена листа“ за патувања поради коронавирусот, објави Институтот Роберт Кох.

Новите правила за патување ќе важат од утре.

Покрај Македонија, од ʺцрвената листа“ во регионот се симнати и Србија, БИХ, Косово и Црна Гора и повеќе не се третираат како ризични земји.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO