НАТО е подготвена да го заштити секој сојузник од секоја опасност, која доаѓа од Минск или Москва, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во интервју за весник ʺЛа Република“.

Според неговите зборови, основна закана е ʺзајакнување на соработката меѓу Русија и Кина на политичко и воено ниво“, како и интензивирање на формите на тероризам и сајбер напади.

Целокупната стратегија на Алијансата како одговор на овие предизвици ќе се дискутира на Самитот на НАТО на 14 и 15 јуни во Брисел.

Мандатот на Столтенберг истекува следната година и можно е за прв пат организацијата да биде предводена од жена, пишува уште ʺЛа Република“, одбележ, дека генерален секретар може да стане увајќи дека поранешната британска премиерка Тереза ​​Меј или Федерика Могерини, која претходно ја извршуваше функцијата висок претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO