Тимот на Франција го совлада Велс со 3: 0 во својата прва контролна средба пред почетокот на Европското првенство. Французите ќе се сретнат и со Бугарија на 8 јуни во Париз.

Головите на мечот против Велшаните, кој се играше во Ница, ги постигнаа Килијан Мбапе (35), Антоан Гризман (48) и Усман Дембеле (79). Карим Бензема, кој се врати во репрезентацијата на ʺпетлите“, промаши пенал во 26-та минута.

Во друга контролна средба, Германија и Данска завршија 1-1 во австрискиот град Инсбрук. Флоријан Нојхаус (47) постигна гол за Германија, Јусуф Поулсен (71) погоди за ʺцрвениот динамит“.

А тимот на Германија оствари минимална победа со 1: 0 против Австрија во првата од своите две контроли пред почетокот на континенталниот шампионат. Единствениот гол на натпреварот го постигна Бакајо Сака во 56. минута.

Репрезентацијата на Босна и Херцеговина, повторно не успеа да стигне до победата, завршувајќи во Сараево 0: 0 против Црна Гора.

Други резултати од контролните средби:

Холандија – Шкотска 2: 2

Романија – Грузија 1: 2

Белорусија – Азербејџан 1: 2

Норвешка – Луксембург 1: 0


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO