На неколку часа пред денешниот концерт во Софија на кој освен Симон Трпчевски свое учество ќе има и познатиот македонски виолонист Александар Краповски, во Културно-информативниот центар на РС Македонија во Софија, нашиот најдобар пијанист исполни стара македонска народна песна.

По тој повод на својата ФБ страница, познатиот бугарски новинар Николај Крстев напиша: ʺХубав да е денят ви с едно изпълнение на  най известния македонски пианист Симон Трпчески, часове преди концерта му тази вечер в зала „България“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO