Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција изјави дека германскиот ланец маркети ʺЛидл“ ќе инвестира 300 милиони евра во Македонија.

ʺЛидл“ ќе вложи 300 милиони евра во Скопје. Првата инвестиција ќе биде во откупно-дистрибутивниот центар во Скопје. Ќе отвори и неколку маркети во Скопје и уште во седум други градови, рече Заев.

Премиерот нагласи дека ʺЛидл“ ќе има обврска и да откупува македонски производи и да ги продава во регионот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO