Фото: Роjтерс

Менаџерот на Челси, Томас Тухел изјави дека неговиот тим ќе патува во Истанбул за финалето во Лигата на шампионите со јасната амбиција да го победи Манчестер Сити и да го освои трофејот. Вчера ʺсините“ од Лондон го совладаа Реал Мадрид со 2-0 на домашен терен и со тоа го елиминираа противникот со вкупен резултат 3: 1 за да се пласираат во своето прво финале на најпрестижниот европски клупски турнир од 2012 година.

Така, тие го обезбедија второто целосно англиско финале во последните три години, откако во 2019 година Ливерпул го победи Тотенхем со 2-0 во спор за трофејот. Челси неодамна го победи Манчестер Сити со 1-0 во полуфиналето на ФА купот, кое им дава умереност на фудбалерите на Тухел. „Овој резултат не ни дава предност, но ни дава добро чувство, ни дава увереност. Го изигравме ова полуфинале на работ. Сити се летвата и сакавме да им се приближиме. Ќе имаме потреба од истото претставување, тоа е на највисокото ниво, против кое може да се исправиме. Ќе отидеме во Истанбул со самодоверба и позитивна енергија. Одиме, не за да сме еден од учесниците, а со јасната цел да победиме“, коментираше Тухел по вчерашниот успех.

„Денес покажавме уште едно претставување, исполнето со енергија, позитивен став и глад за победа. Момчињата не ги наведнаа главите ниту за момент, дури по големите пропуштања. Сè уште ништо не завршило, на две финалиња сме“, додаде германскиот специјалист.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO