Претставниците на бугарската амбасада во Македонија ја одбележаа 118-годишнината од смртта на бугарскиот револуционер Гоце Делчев на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

ʺАмбасадорот во Скопје, Ангел Ангелов, положи венец на гробот на Гоце Делчев, во согласност со мерките за безбедност во пандемија. Во својот говор тој истакнал дека „славниот бугарски револуционер Гоце Делчев го дал својот живот за слободата на своите браќа. Гоце Делчев ќе остане, и покрај сите перипетии на нашата тешка судбина, светол симбол на несебична жртва, интегритет, заедничка историја и заедничка европска иднина на Бугарија и Република Северна Македонија“, стои во соопштението на бугарската амбасада.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO