„Денес се навршуваат 118 години од трагичната смрт на големиот бугарски револуционер и македонски војвода Гоце Делчев, кој го дал својот живот за слободата и автономијата на Македонија и Одринско. Гоце Делчев е еден од најсилните симболи на нашата заедничка историја со Република Северна Македонија, заедничка историја што е во основата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година. Нека неговата саможртва биде пример за тоа како, час поскоро, да го најдеме вистинскиот пат кон нашата заедничка европска иднина.

Почивај во мир!“, напиша Боjко Борисов на своjот ФБ профил

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO