Фото: Роjтерс

Полицијата во Германија ја разби една од најголемите платформи за детска порнографија во светот, соопшти АФП.

Во операцијата, која започнала кон средината на април, се уапсени четворица администратори на незаконската мрежа – тројца во Германија и еден во Парагвај.

Уапсените се на возраст од 40 до 64 години и организирале распостранување на порнографски материјали со малолетни.

Полицијата соопшти дека платформата, наречена Boystown, суштествува од 2019 година, има над 400.000 членови и е ʺсоздадена за размена на детска порнографија во целиот свет“.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO