Холанѓанката Анџелина Ајхорст наводно го напишала таканаречениот ʺнон-пејпер“ за решавање на косовското прашање, потврдено е од повеќе извори во дипломатските кругови, пренесува српски КУРУР.

Како што претходно опиша српскиот претседател Александар Вучиќ, една жена, многу паметна и многу добро упатена во балканските проблеми, го напиша ʺнон-пејперот“.

Да потсетиме, како што изјави Вучиќ, откако приштинската ʺКоха“ го објави документот, само некој што присуствуваше на состаноците за Косово и Метохија од почетокот и кој беше фантастично запознат со дијалогот, можеше да го напише толку лукаво. Тој веднаш изјави дека во документот, зад понудата што им нуди многу на Србите, се крие стапица во форма на признавање на лажната држава Косово.

Која е Анџелина Ајхорст?

Анџелина Ајхорст е исклучително искусен дипломат од Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС). Таму е извршен директор за Европа и Централна Азија и е добро информирана за настаните на Балканот. Според функцијата што ја извршува, Ајхорст е вклучена во бриселскиот дијалог веќе седум години, особено за време на мандатот на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини. Беше врска помеѓу Белград, Приштина, ЕУ, но и Соединетите држави во преговорите за Косово. И од пред три години, таа доби задача директно да ја води таканаречената шатл-дипломатија меѓу Белград и Приштина (медијаторот наизменично се среќава со двете страни наместо нивна директна средба).

ʺПомеѓу состаноците, таа ги координираше, усогласуваше и ускладуваше позициите. И одеше во разни земји, каде разговараше за можно трајно решение. Описот на таа работа вклучуваше и интензивирање и забрзување на разговорите меѓу претставниците на Белград и Приштина. Значи, сосема е логично дека таа стои зад нон-пејперотʺ – изјавува соговорникот.

Со тоа се согласува и Огњен Карановиќ, директор на Центарот за социјална стабилност, потсетувајќи дека Ајхорст беше дел од тимот на Федерика Могерини, што покажа одредена флексибилност во контекст на можноста за одредени поместувања на границите на Западен Балкан во согласност со одредени етнички принципи.

ʺ Меѓутоа, се поставува многу потребно прашање, кои политички сили и геополитички позиции ја охрабрија Ајхорст да стане автор на нон-пејпер документот. На прво место, одредениот работен нацрт не е документ во полн капацитет, но иако е присутен на дипломатска маса, тоа секако значи дека сериозните центри на политичка моќ барем размислуваат за решенијата напишани во него. Ова не значи дека дадените и можните решенија ќе се реализираат автоматски. Напротив! Постојат големи шанси дека кризата во Донбас и во врска со украинско-руските односи, особено во светло на интересот на САД и Турција за сливот на Црното Море, но исто така и во Југоисточна Азија, предизвика будност кај најодговорните и највлијателни политички центри во ЕУ, пред се во Берлин, на кои во никој случај не им е во интерес односите меѓу политичкиот Запад и Истокот да експлодираат до несовладлив раздорʺ – посочува соговорникот.

Меѓутоа, може да се слушне дека Ајхорст е повеќе во корист на албанската отколку на српската страна. Таа престојуваше во Белград десетици пати, најчесто се среќаваше со претседателот Вучиќ, со кого имаше и разговори на собири во странство.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO