На 5 мај 2021 година во 11:00 часот по местно време, на ʺДондуков 2ʺ, бугарскиот претседател Румен Радев ќе му го врачи мандатот за составување на влада на кандидатот за премиер, номиниран од третата по големина парламентарна група во 45-то Народно собрание – ʺБСП за Бугаријаʺʺ Ова го соопшти прес-службата на шефот на државата.

На кулоарите на парламентот, претседателката на БСП Корнелија Нинова изјави дека во 15:30 часот ќе се одржи итен состанок на Извршното биро на БСП за да се одлучи кога ќе се состане Националниот совет за да одлучи дали ќе го прифати мандатот од претседателот.

„Како прво, одлуката ќе ја донесат нашите колективни партиски тела, што можеме да направиме! Не можат да се водат разговори со ГЕРБ“.

Минатиот петок, коалицијата ГЕРБ-СДС официјално откажа да формира кабинет. Во средата, партијата на Слави Трифонов доби втор парламентарен мандат од претседателот, но мандатарот Антоанета Стефанова веднаш го врати мандатот на шефот на државата. Според уставот, претседателот има право да му даде последна шанса на 45-тото Народно собрание за формирање влада.

Доколку не успее третиот обид, претседателот ќе треба да назначи службена влада, да го распушти парламентот и да одреди датум за нови избори.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO