Фото: Роjтерс

Босанскиот медиум истрага.ба го пишува следното за врските помеѓу проруските политичари на Балканот:

ʺНие го почитуваме идентитетот на Република Српска. Ќе донесеме план за акција што ќе се однесува и на политички и економски теми, како и соработка во областа на образованието и културата со Република Српска“, српската новинска агенција СРНА ги пренесе зборовите на унгарскиот премиер Виктор Орбан на почетокот на неговиот работен ручек со српскиот член на претседателството на БиХ Милорад Додик.

На 18 јуни 2019 година, унгарскиот премиер срдечно го пречека Милорад Додик во неговата резиденција, за кого тој имаше само пофални зборови.

ʺУживате сериозна почит во Унгарија. Вие сте човек кој е подготвен да се залага за својата заедница. Критиката кон вас е само едно признание и ништо друго. Во иднина, гледам многу контактни точки меѓу нас “, му кажа Орбан на својот гостин од Бања Лука.

Половина година подоцна, Додик повторно разговараше со Виктор Орбан. Во телефонски разговор, неговиот Кабинет објавил дека Додик го известил Орбан за сите актуелни политички теми во БиХ и му се заблагодари за поддршката што му ја испрати унгарскиот премиер и во оваа прилика.

ʺЗа време на овој разговор, српскиот член на Претседателството на БиХ и унгарскиот премиер ја истакнаа важноста на регионалната соработка и во овој поглед ја повторија нивната заложба за формирање српско-унгарски инвестициски фонд за поддршка на малите претприемачи во Република Српска и Србија “, објави новинската агенција СРНА во ноември 2019 година.

Истата 2019 година, еден месец пред состанокот во јуни со Милорад Додик, унгарскиот премиер Виктор Орбан беше во САД каде се состана со тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Следното беше објавено по средбата на Трамп и Орбан: „Како што Белата куќа објави на 7 мај 2019 година, претседателот Доналд Трамп го покани унгарскиот премиер Виктор Орбан во Овалната канцеларија, во Белата куќа, на 13 мај 2019 година, на билатерална средба. Препознавајќи ги долгогодишните врски меѓу САД и Унгарија, претседателот и премиерот разговараа за начините за продлабочување на соработката за низа прашања, вклучувајќи ги трговијата, енергијата и сајбер безбедноста. Како лидери на сојузниците на НАТО, тие исто така ги истражуваа можностите да исполнат многу од одговорностите за националната безбедност на нивните две земји.“

Уште тогаш на американската и светската јавност ѝ беше познато дека Доналд Трамп стана американски претседател со помош на Руската Федерација, која длабоко се мешаше во тамошните избори. Унгарскиот премиер со години не ги криеше своите добри односи со рускиот претседател Владимир Путин, кој истата година ќе ја посети Будимпешта, пет месеци по средбата на Орбан и Трамп.

ќУнгарија е членка на НАТО и ЕУ и ќе остане така, но тоа не нѐ спречува да учествуваме во одредени прашања во соработка со Русија“, рече Орбан на заедничката прес-конференција со Путин на 30 октомври 2019 година.

Дваесет дена порано, на другата страна на светот, Доналд Трамп имаше намера да го реши ʺкосовското прашање“.

ʺПретседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, објави дека го назначил дипломатот Ричард Гренел за специјален пратеник за дијалог меѓу Србија и Косово“, беше објавено на 4 октомври 2019 година.

Американските медиуми подоцна открија дека Ричард Гренел, пред да биде назначен за специјален пратеник за дијалог меѓу Србија и Косово, работел за фондација финансирана од Владата на Унгарија, предводена од Виктор Орбан.

Аналитичарот Едвард Џозеф, предавач на Универзитетот Џонс Хопкинс, кажал за Гласот на Америка во март 2020 година дека на состанокот меѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, одржан во Вашингтон, се разговарало за договорот меѓу двете страни врз принципот на поделба на Косово “.

ʺЛажни вести“, кратко потоа напиша на Твитер Ричард Гренел, специјалниот пратеник на Доналд Трамп, кој подоцна побара поддршка за Доналд Трамп во српските заедници во САД во неговата трка за втор мандат во Белата куќа.

За време на американската кампања, Трамп беше поддржан од српската заедница во САД, но и од претседателот на Србија, Александар Вучиќ. А, финансиерот на фондацијата Гренел – унгарскиот премиер Виктор Орбан, немаше дилема кој кандидат ќе го поддржи. Освен Вучиќ и Орбан, Доналд Трамп отворено го поддржа и словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој со години одржува добри односи со унгарскиот премиер.

„Среќно, пријателе“,напиша Виктор Орбан на Фејсбук, обраќајќи му се на Јанез Јанша, кој беше избран за нов премиер на таа земја во словенечкиот парламент на 3 март 2020 година.

Изборот на Јанша за премиер беше кулминација на медиумската операција на Орбан во Словенија, предводена од унгарскиот бизнисмен Питер Шац. Како бизнисмен на Орбан, Шац во Словенија ја основаше компанијата Р-ПОСТ-Р д.о.о Љубљана во 2017 година.

Три месеци подоцна, компанијата на Шац Р-Пост-Р стана акционер на правното лице Нова обзорја заложништво д.о.о. Љубљана. Еден од акционерите на Нови хоризонти е Словенечката демократска партија на Јанез Јанша. Истата година кога Питер Шац влезе во медиумскиот бизнис во Словенија. Бх. државјанинката Дијана Шучиќ, инаку поврзана со пријателот на Јанша, Роко Снешиќ, уплатила донација во износ од 450 илјади евра на сметката на партијата на Јанша. Сопругата на Снезиќ, Клавдија, заедно со Питер Шац, подоцна влегоа во бизнисот на Нова24ТВ, што Јанша го користеше за справување со неистомислениците. Во исто време, Питер Шац разви медиумски бизнис во Македонија. Според македонските медиуми, тој ја користел компанијата Р-Пост-Р за воспоставување медиуми во таа земја, а словенечкиот портал нецензурирано.си напишал дека парите се директно од унгарски компании, од најблискиот круг соработници на премиерот Виктор Орбан.

Медиумите основани од унгарскиот бизнисмен Питер Шац во Северна Македонија се проруски. Потсетуваме, поранешниот македонски премиер Никола Груевски, откако ја загуби власта во таа земја, побегна во Унгарија. Груевски исто така беше проруски политичар, а Виктор Орбан беше неколку пати гостин на изборните митинзи на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа, Унгарија донираше бодликава жица поставена на границата со Грција.

Подоцна, во 2019 година, Унгарија одби да го испорача Никола Груевски на македонските власти, кои го бараа за корупција. Потсетуваме, Груевски беше познат како проруски политичар кој беше и организатор на немирите во Собранието (македонскиот парламент) кога беше направен обид да се спречи назначувањето на про-НАТО коалиција во Северна Македонија.

Така, Виктор Орбан стана заштитник на сите проруски политичари од Балканот, а Будимпешта стана место за исповед за одредени водачи од БиХ.

ʺХрватите се лишени од позицијата член на Претседателството на БиХ“, ќе му каже на Виктор Орбан лидерот на ХДЗ БиХ (Хрватска Демократска Заедница на Босна и Херцеговина), Драган Човиќ, за време на неговата посета на унгарскиот премиер во декември 2018 година.

Според тогашната ХДЗ, Орбан изразил безрезервна поддршка за европскиот пат на БиХ, кој тој го разбира и го перцепира како мултинационална, целосна и суверена држава составена од „тројца креативни народи“.

Три години подоцна, унгарскиот премиер, заедно со неговиот словенечки колега Јанез Јанша, го поддржаа нон-пејперот, кој беше подготвен од хрватското Министерство за надворешни работи, кој се занимаваше со измени во изборното законодавство на БиХ „за да се спречи една нација да избира функционери“. Министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, исто така ја користеше истата терминологија како лидерот на ХДЗ БиХ во врска со хрватскиот член на Претседателството на БиХ.

ʺСоговорникот за Загреб не може да биде член на Претседателството на БиХ,Желјко Комшиќ, бидејќи тој беше наметнат спротивно на волјата на Хрватите таму“, рече Грлиќ Радман на конференцијата во Неум организирана поради измените во Изборниот закон на БиХ.

Непосредно по поразот од Желјко Комшиќ на изборите во 2018 година, водачот на ХДЗ БиХ, Драган Човиќ, отпатува за Будимпешта за да добие поддршка од локалниот премиер Орбан во врска со измените на Изборниот закон на БиХ. Орбан, заедно со Јанша, подоцна ќе ги поддржат ставовите на хрватскиот министер за надворешни работи на БиХ за „неопходните измени во изборниот закон во БиХ“. Но, да се вратиме, во суштина, во 2017 година.

ʺХрватското прашање постои и треба да се реши во ФБиХ“, гласеше насловот во БиХ. објавено од Вечерњи лист на 24.08.2017 година.

Тоа беше, всушност, цитат од изјавата на поранешниот руски руски амбасадор Петар Иванчов од интервјуто дадено за тој весник близок до Хрватскиот демократски сојуз од Драган Човиќ. По поразот на изборите во 2018 година, Човиќ најпрво го посети Орбан, а потоа во февруари 2020 година отпатува за Руската Федерација каде се состана со претседателот на Советот на федерацијата на Федералното собрание на Русија Валентина Матвиенко.

ʺРусија постојано се обвинува за фактот дека нејзината политика или дипломатија имаат многу силно влијание во Босна и Херцеговина. И јас сум подготвен да кажам дека, за жал, тука има многу малку руско влијание. Се прашувам дали има барем една компанија со капитал од Руската Федерација, руски инвестиции или други видови активности што ќе нè поврзат посилно. Тоа навистина ни треба. Руската Федерација е огромен пазар, а и нејзината мудра политика во рамките на Босна и Херцеговина ќе ни овозможи да го разбереме тоа, игнорирајќи ги санкциите наметнати од никого и препреките што се создадени. Босна и Херцеговина мора да вложи напори за развој на економска, културна и други видови на билатерална соработка со Руската Федерација“, изјави Човиќ за ʺРосијскаја газета“.

По оваа средба, Драган Човиќ повеќе не ги криеше симпатиите кон Руската Федерација. Покрај тоа, за време на пандемијата на вирусот корона, тој лично ги повика припадниците на армијата на Руската Федерација во БиХ да го „дезинфицираат“ Мостар. Претходно, истите сили ја „дезинфицираа“ Република Српска, што беше утврдено од унгарската влада во април минатата година како крајна дестинација за помошта што ја испрати на Босна и Херцеговина. По интервенцијата од Сараево, претходната одлука беше променета и помошта пристигна и во БиХ субјект. Сепак, подоцна Унгарија продолжи да им дава политичка поддршка исклучиво на Милорад Додик и Драган Човиќ. Како што беше потврдено од последниот нон-пејпер за измените во изборниот закон во БиХ, но исто така и нон-пејперот што се однесува на поделбата на БиХ и Косово. Во БиХ, како што сакаа Драган Човиќ и Милорад Додик, и во Косово, како што посакуваше Ричард Гренел, поранешен одметник во Доналд Трамп, чија фондација беше финансирана со пари на Виктор Орбан.

–––––––––––

Преземено од novatv.mk

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO