Григор Димитров е во вториот круг на Мастерс 1000 тенискиот турнир во Монте Карло.

Поставениот под No.14 бугарин, го победи Јан-Леонард Штруф од Германија со 6: 3, 6: 4 , во одложен натпревар од вчера поради дождот, во нивниот прв двобој на клеј.

На третиот гем, Григор поведе со 40:15 на свој сервис, но дозволи пробив, кој Штруф потоа го зацврсти за 3: 1. Димитров направи рибрејк, и тоа на нула за 3: 3. 29-годишниот Бугарин продолжи да доминира и повторно направи пробив за 5: 3, а потоа сервираше за да го освои сетот и се справи со задачата.

Германецот ја прекина негативната серија од пет последователни загубени гема на почетокот на вториот сет. Потоа, Григор постигна две брејк-топки за 1-1. Димитров спаси уште две брејкбола во својот следен гем на свој сервис. Веднаш потоа Димитров проби за 3: 2 по форхенд во аут на соперникот. Потоа освои поен за брејк во сетот и се зацврсти. На 3: 5 Штруф сервираше за да остане во натпреварот и се справи со задачата. Потоа Бугаринот застана на сервис за да го заврши мечот. Водеше со 40:15, а првиот го реализираше со ас.

Димитров ги реализираше сите три поени за пробив. Тој беше 70 проценти успешен на прв сервис и освои 74 проценти од поените на своја игра.

Следен противник на Гришо е францускиот ветеран Жереми Шарди. Победникот од овој натпревар најверојатно во третото коло ќе се соочи со 11-кратниот шампион во Монако, Рафаел Надал.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO