Фудбалерите на Реал (Мадрид) го постигнаа вториот успех во сезоната над Барселона, откако во натпревар од 30-тото коло на првенството се наметнаа на нивниот стадион ʺАлфредо ди Стефано“ со 2: 1.

Шампионите обезбедија водство од два гола по половина час игра – најпрво реализираше Карим Бензема во 13-та минута, а Тони Крос удвои во 28-та. За гостите Оскар Мингеса врати еден гол во 60. минута, што се покажа како последен за мечот.

Со победата, Реал (Мадрид) излезе на првото место во поредокот во Шпанија, при што се израмни со градскиот ривал Атлетико – двата тима имаат по 66 бода, а Барселона е трета со 65. Освен тоа, двата тима погодија по два греди, и за да е целосна драмата, втората за гостите дојде во последните секунди. На крајот од мечот, Каземиро беше исклучен од домаќините откако во 90-та минута доби втор жолт картон.

Во 13. минута Валверде од Реал измами неколку играчи на Каталонците, го разви нападот по десното крило кон Лукас Васкез, кој брзо го пронајде Карим Бензема во шеснаесетникот, а тој со убав удар во движење го постигна првиот гол. Во тие почетни минути ʺбелите“ имаа предност во играта, која беше материјализирана во 28-та минута. Винисиус совлада двајца дефанзивци на Барса и беше фаулиран.

Зад топката, за директен слободен удар застана Тони Крос, кој шутираше опасно, топката се одби во Жорди Алба и го излажа голманот Тер Штеген – 2: 0. Нападите на Барселона, со главен организатор Лионел Меси во централната зона, не дадоа резултат во првото полувреме.

На полувремето врнеше силен дожд над Мадрид, што ги попречуваше дејствата на играчите од двата тима. Тренерот на гостите Роналд Куман го извади од терен незабележливиот Дест, пуштајќи го Гризман, но не успеа да го смени текот на настаните на теренот. Напротив – опасните контри на домаќините претскажуваа и трет погодок, но пропустите на напаѓачите не дозволија да се смени резултатот.

Тоа сепак се случи во 60-та минута, кога одбраната на Реал не реагираше добро на лизгавиот терен при нафрлување од левата страна и Мингеса ја пресече топката во шеснаесетникот за 2: 1.

До крајот, двата тима разменија неколку опасности, но резултатот не беше променет.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO