Фото: Роjтерс

American Airlines Inc. Денес изјави дека привремено ги сопрел за полет 17 од неодамна купените авиони на Boeing 737 MAX, откако Boeing Company им препорача на 16 свои клиенти да ʺадресираат потенцијален електричен проблем“ за некои од тие авиони пред да извршуваат нови летови со нив.

Претходно во текот на денот, од Боинг препорачаа проверки за да се провери ʺдали има доволно заземјен пат за компонента на електричниот систем на авионите 737 MAX“.

Американскиот производител на авиони додаде дека ʺќе даде насоки за соодветно корективни дејства“.

American Airlines ги обнови летовите со авионите 737 MAX во декември, откако сите авиони од овој модел беа присилно приземјени низ целиот свет повеќе од една година по две смртоносни катастрофи во Индонезија и Етиопија.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO