Вакцината на Астра Зенека во земјава нема да се препорачува на лица под 60 години., соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

ʺДенеска го разгледуваме ставот на ЕМА во однос на вакцината „АстраЗенека“ и нејзините ефекти во форма на тромботични состојби. Одборот излезе со две препораки прво дека тие  несакани дејства треба да влезат во самото упатство на вакцината и второта препорака е дека секоја земја треба да заземе став во однос на давањето на вакцината.По утринските консултации со докторите донесовме одлука АстраЗенека да не се дава на лица помлади од 60 годиниʺ, изјави Филипче.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO