Фото: Роjтерс

Водечкa вест од странство во грчките медиуми се изборите во Бугарија, соопштува дописникот на БНР

Коментарите го нагласуваат високиот резултат на партијата ʺИма таков народ“. Лидерот Трифонов нема да влезе во коалиција со партиите што управувале досега, нагласува ʺНафтемборикиʺ во свој текст.

ʺКатимерини“ ги коментираше изборите со материјал под наслов ʺБорисов ги освои гласовите во Бугарија“ и одделува посебно внимание на програмата на партијата ʺИма таков народ“.

Во репортажа од Софија, весникот ʺЕфимерида тон синдактон“ ја истакнува победата на владејачката партија ГЕРБ. ʺБорисов предлага експертска влада“, пишува весникот. Три партии на протестот влегуваат во бугарскиот парламент.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO