Реал Сосиедад го победи Атлетик Билбао со 1-0 и го освои Купот на Шпанија по трет пат во својата историја. Финалниот натпревар за сезоната 2019/2020 се играше во Севилја.

23-годишното крило на Реал Сосиедад, Микел Ојарсабал, го постигна единствениот гол на натпреварот во 63-та минута, запишувајќи се од пенал.

Реал Сосиедад го освои Копа дел Реј во 1909 и 1987 година. Финалето требаше да се игра во 2020 година, но беше одложено поради пандемијата од коронавирус.

Атлетик ќе има уште една шанса да го освои трофејот. На 17 април, баскискиот клуб ќе се натпреварува за титулата со Барселона. Во изданието оваа година, Реал загуби во 1/8 финалето од Бетис.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO