Заедно сме во НАТО. Едно семејство, иста иднина. Да се стане дел од оваа Алијанса, Северна Македонија ја сигнализираше својата посветеност да придонесува кон глобаната безбедност и демонстрираше ефикасност на политиката на отворени врати на НАТО. Сега, кога Северна Македонија има место на масата како членка на најмоќната светска воена Алијанса ние очекуваме дека тоа ќе го искористите за да придонесете кон овој сојуз.

Ова денеска преку видео порака го порача помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер, честитајќи ја првата годишнина од членството во НАТО на Северна Македонија.

ʺПред една година на 27 март и покрај смртноносната пандемија која ги разори земјите ширум светот, стоев заедно со вршителот на должност на Амбасадата на Северна Македонија, Вилма Петковска тука во Стејт департментот во Вашингтон, кога земјата го депонираше инструментот за пристапување во НАТО, и тогаш ве поздравивме како 30-ти НАТО сојузникʺ, вели Рикер.

Тој упати честитки по повод првата годишнина во НАТО до претседателот Стево Пендаровски, до премиерот Зоран Заев и, како што рече, до сите граѓани во Северна Македонија за ова огромно достигнување кое беше стратешка цел уште од 1999 година кога вашата земја одлучи да стане полноправна членка на НАТО.

Рикер наведе дека пристапувањето кон НАТО значи обврзување кон глобалната безбедност и вредности и оти сојузниците на НАТО работат рамо до рамо со своите партнери да ја промовираат и одржат таа безбедност и да ги координираат стратешките одбранбени напори.

ʺВо развојот на Агендата на НАТО 2030, сојузниците на НАТО препознаваат идни закани и предизвици за безбедноста на Алијансата, што доаѓаат од најразлични правци – климатски промени, кибер безбедноста, борба против тероризмот, особено во Авганистан и Ирак, енергетска безбедност и други предизвици со кои заедно се соочуваме. Заканите доаѓаат и од новите технологии, авторитарни режими, или од пораст на екстремизмот и тероризмот. Северна Македонија можеби е добро позиционирана да понуди размена на искуства и експертиза, којашто ќе помогне за колективната безбедност. Очекуваме дека ќе продолжите да распоредувате свои трупи и да ги поддржувате мисиите на НАТО и ќе ги поканите сојузниците да вежбаат на вашиот полигон Криволакʺ, рече Рикер.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO