Фото: Роjтерс

Рестриктивните мерки во Грција се продолжени до 5 април. Воведен е задолжителен седмичен Ковид тест во транспортот, училиштата и рестораните.

Засега не се размислува за укинување на еднонеделниот карантин за оние што влегуваат во Грција.

Од почетокот на април започнува дистрибуцијата на бесплатни тестови во аптеките во Грција. Линитот за секој грчки граѓанин е еден тест седмично, децата исто така имаат право на тоа, јави дописникот на БНР во Грција.

Граѓаните ќе се тестираат самостојно и во случај на позитивен резултат ќе контактираат со нивниот личен лекар.

Во моментов, сите училишта изведуваат часови од далечина. Кога ќе се отворат, што се очекува по 5 април, сите наставници и ученици ќе бидат тестирани задолжително секоја седмица за Ковид-19.

Задолжителното тестирање ќе се воведе со закон за вработените во ресторани, туризмот, трговијата и транспортот, соопштија од Министерството за здравство на нашиот јужен сосед.

Владата го продолжи карантинот во земјата до 5 април. Атика, Солун, дел од северна Грција и островот Лерос остануваат под строги мерки.

Грција го објави почетокот на туристичката сезона на 14-ти мај. Министерството за туризам соопшти дека почнува да ги вакцинира сите што работат во туризмот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO