Фото: Роjтерс

Русија го задржува правото на реципрочни мерки како одговор на протерувањето на двајца руски дипломати од Бугарија. Ова се посочува во официјална изјава на портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Марија Захарова потсетува дека бугарските власти земаат таков демарш по петти пат во последните година и пол и повторно без да достават никакви докази.

Според нејзините зборови и на овие дејствија претходела бучна кампања на обвинителството во Бугарија за да се открие во разобличувањето во државните безбедностни структури на група на лица кои наводно работеле за Русија.

Така, во согласност со добро познатото сценарио, бил подготвен теренот за протерување на нашите дипломати, кажа уште Захарова.

Таа нагласува дека поредната ескалација на антируската ʺшпиономанија“ во Бугарија се повторува во пресрет на парламентарните избори на 4 април и во услови на избувнувањето на русофобија на Запад, особено во САД.

ʺПовторно ја повикуваме официјална Софија да го прекрати своето учество во  ʺловот на вештерки “, нанесувајќи штета на националните интереси на самата Бугарија. Крајно време е да се вратиме на конструктивниот билатерален дневен ред, кој е многу поприроден за руско-бугарските односи “, изјавува Захарова.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO