Денес во Шпанија треба да решат какви мерки да бидат воведени во деновите околу католичкиот Велигден.

Здравствените власти настојуваат од 26 март до 9 април да биде забрането движењето на граѓаните помеѓу различните региони.

Владата на Педро Санчез стравува дека доколку оваа меркане биде воведена , ќе се повтори ситуацијата околу Божиќ, во која собирањето на луѓе доведе до раст на заразата.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO