Фото: Роjтерс

ʺФејсбукʺ соопшти дека ја укинува забраната за публикување на политичка реклама, која беше воведена по претседателските избори во ноември во САД, пренесе Асошиејтед Прес.

Политичките кандидати, групи и други од денес ќе можат да објавуваат видеа за политички и социјални прашања на Фејсбук и Инстаграм.

Целта на запирањето на овие реклами беше да се осигура дека платформата на Фејсбук нема да се користи за создавање хаос и ширење дезинформации.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO