Фото: Роjтерс

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ги посочи како дезинформациска кампања на Русија нејзините обиди да ги дискредитира европските вакцини и нивните производители, додека истовремено се обидува да ги наметне своите на европскиот пазар како геополитичка лост. Пред комисијата за надворешно мешање на Европскиот парламент, тој истакна:

ʺНа пример, про-Кремљските медиумите опширно соопштуваа за тврдења за странични ефекти, па дури и за починати луѓе откако биле вакцинирани со вакцината Пфајзер / Бионтех. И гледаме дека ваквите закани не доаѓаат само од обичните осомничени. Треба да признаам дека во оваа комисија се набљудува зголемена активност во истата насока од Иран, Сирија, Исламска држава.

Борел ги определи обвинувањата, дека наметнатите санкции на Русија се незаконски како ʺцелосно неосновани“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO